Komisja senacka poparła nowelizację ustawy o IKE


Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej jednogłośnie poparła we wtorek nowelizację ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz o pracowniczych programach emerytalnych. Uchwalona przez Sejm w grudniu nowela dostosowuje przepisy naszej ustawy o IKE do prawa wspólnotowego.

Standard & Poor's Ratings Services utrzymała oceny ratingowe Pekao SA. Perspektywę ocen ratingowych utrzymano jako "stabilną" - poinformował bank w komunikacie. Jak pamiętamy koniec roku 2009 zaowocował wyraźnym wzrostem płac. Część podwyżek była podyktowana jednak wypłaconymi premiami, trzynastkami, nagrodami okresowymi. Przez półtora roku Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło resortowi projektu rozporządzenia, które wprowadzałoby obowiązkową mammografię i cytologię - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta przypomina, że minister zdrowia Ewa Kopacz obiecywała takie rozwiązanie w 2008 roku. Zapowiedziała wtedy, że każda Polka będzie obowiązkowo wykonywać te badania w ramach badań pracowniczych. Na słowach się jednak skończyło - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".Amerykański Instytut Zarządzania Podażą poinformował wczoraj, że publikowany przez niego indeks ISM dla sektora usług (ISM Services Non-Manufacturing Index) spadł w listopadzie 48,7 z 50,6 pkt. miesiąc wcześniej. To kolejny już raport stawiający pod znakiem zapytania wszystkie optymistyczne oczekiwania co do najbliższej przyszłości amerykańskiej gospodarki. Wczorajsza globalna euforia okazała się na razie jednorazowym "wybrykiem". Rozważania, czy miała racjonalne podstawy i czy dziś się one rozleciały, do sensownych wniosków raczej nie doprowadzą. Ukraińskie gazety piszą, że wczorajsze porozumienie Dmitrija Miedwiediewa i Wiktora Janukowycza przyjęto z entuzjazmem na Krymie i rozgoryczeniem we Lwowie. Ukraina przedłużyła okres stacjonowania rosyjskiej floty w Sewastopolu do 2042 roku w zamian za tańszy rosyjski gaz.

Nowo mianowany dyrektor zarządzający Allied Irish Banks, Colm Doherty, poinformował pracowników, że przedstawi swoją "wizję i strategię" w ciągu najbliższych 10 dni - pisze "Irish Independent".

Tylko skarga kraju leżącego nad Bałtykiem może spowodować, że Komisja Europejska przyjrzy się budowie Gazociągu Północnego i sprawdzi wpływ tej inwestycji na środowisko. Bruksela mówi, że zagrożeń nie widzi i pozostawia na swojej liście priorytetów rurociąg łączący Rosję z Niemcami, omijający Polskę. B. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff uważa, że zmiana w strukturze akcjonariatu EuRoPol Gazu jest możliwa; kodeks spółek handlowych zezwala na wywłaszczenie za odszkodowaniem mniejszościowego udziałowca. W jego opinii ważniejsze jest jednak zadbanie o rynkowe funkcjonowanie tej spółki.

Wtorkowa sesja przyniosła kontynuację zwyżki zapoczątkowanej już na piątkowej sesji, po zmyłkowej luce spadkowej. Od tamtego czasu WIG20 zdobył już 159 punktów, czyli ponad 7 procent. Do pokonania jest dotychczasowy tegoroczny szczyt na wysokości 2441 punktów. Wobec tego brakuje jeszcze tylko 46 punktów (licząc od pierwszej połowy dzisiejszej sesji), czyli jest w zasięgu popytu w każdej chwili. Wystarczy jeden korzystny odczyt danych makro i możemy śmiało ustanawiać nowe maksima. Piątek przyniósł spore umocnienie polskiej waluty i w efekcie również w skali całego tygodnia złoty zyskał zarówno wobec euro, jak i dolara. Zdaniem analityków powód optymizmu inwestorów to zażegnanie niebezpieczeństwa większej korekty na globalnych rynkach akcji, które w ostatnich miesiącach należą do kluczowych czynników wpływających na wartość walut z krajów rozwijających się. Przez większą część dnia europejskie parkiety czekały na dane zza oceanu. Zmiany indeksów były niewielkie i dominowały raczej obawy przed korektą.Kto miał taki tupet, by premiera Rosji wprowadzić w błąd? - raz jeszcze pyta szef Bartimpexu Aleksander Gudzowaty. Jego oświadczenie, choć wychodzi od słów Władimira Putina, dotyczy jednak w większym stopniu problemów krajowych. Akcjonariusze Action zdecydują 20 kwietnia o przeznaczeniu 30 proc. zysku za rok obrotowy 2008/09 na wypłatę dywidendy, co daje 0,85 zł za akcję - poinformował spółka w komunikacie. Zacznijmy jeść kiełbasę - apelują przedstawiciele polskiego sektora mięsnego i zapowiadają pierwszą akcję promującą jedzenie mięsa. Choć kampania "Mięso krzepi" jeszcze się nawet nie zaczęła, wegetarianie już obiecują kontrę - pisze "Metro".

Bezrobocie nam nie podskoczy


Bezrobocie nie będzie rosło tak szybko, jak przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. Firmy znalazły metody na cięcie kosztów bez zwalniania pracowników - pisze "Rzeczpospolita".

W czwartek prawie 100 proc. lotów - Eurocontrol


Już w czwartek w Europie odbędzie się prawie 100 proc. planowych lotów - poinformowała w środę wieczorem Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol).

PGNiG mocniej przykręci gaz?


Czwartkowa sesja za sprawą poprawy sentymentu na Wall Street oraz na parkietach azjatyckich przynosi zwyżkę głównych indeksów. Indeks największych spółek WIG20 zyskuje o godzinie 11.15 1,2 proc. i wynosi 2402pkt. Mniej zyskują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio po 0,6 proc. oraz 0,8 proc.

Końcówka tygodnia zdominowana przez ofertę PZU


Końcówka tygodnia na naszym parkiecie jest zdominowana przez doniesienia dotyczące oferty publicznej walorów PZU. Już wiemy, że cieszyła się dużym zainteresowaniem drobnych inwestorów, dopisały też instytucje. Cena emisyjna ustaliła się na maksymalnym poziomie z wyznaczonego wcześniej przedziału.

Pitera - "mistrzyni w biciu piany"


"Puls Biznesu" zwraca uwagę, że pełnomocniczka rządu ds. korupcji Julia Pitera nie zrealizowała dotąd żadnego z zapowiadanych projektów.

Polski kłopot z czołgami na Malajach


Sypie się największy od dziesięcioleci polski kontrakt zbrojeniowy. Gliwickiemu Bumarowi Łabędy grozi kilkadziesiąt milionów dolarów kary za niewywiązanie się z umowy na dostawy czołgów dla Malezji - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Czy za ich podwyżki zapłacimy w paliwie?


Polski Koncern Naftowy Orlen zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie podwyżek płac na rok 2010 na mocy którego średnioroczny poziom wzrostu miesięcznego wynagrodzenia dla każdego uprawnionego pracownika wyniesie 165 zł - poinformował PKN we wtorkowym komunikacie.

U.S. Stocks Extend Gains Into Fourth Day


U.S. stocks climbed Wednesday as new budget-stabilizing plans out of Greece reassured investors, who were also cheered by a smaller-than-expected drop in private-sector jobs and a report of faster expansion in the services sector.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla psów


Brytyjski rząd chce wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie dla właścicieli psów. Pozwoli to na wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy czworonóg kogoś pogryzie. Nowe przepisy mają też nałożyć na właścicieli psów agresywnych ras obowiązek zakładania zwierzęciu kagańca, a w niektórych wypadkach nakażą kastrowanie.

Spadki na giełdach w Europie


Pierwsza sesja bieżącego tygodnia na Wall Street zakończyła się w niezdecydowanych nastrojach. Dow Jones zniżkował lekko o 0,13%, S&P 500 zamknął się natomiast na praktycznie niezmienionym poziomie, tracąc jedynie 0,02% względem piątkowego zakończenia notowań. Niewielką zwyżką o 0,12% zakończył sesję technologiczny Nasdaq.

Inflacja w miesiącach letnich 1,7-1,8 proc.; w końcu roku 2-2,5 proc. - Chojna-Duch, RPP


Inflacja w miesiącach letnich wyniesie 1,7-1,8 proc, w końcu roku wzrośnie do 2-2,5 proc. - uważa członek RPP Elżbieta Chojna-Duch.

Action szacuje, że w 2010 r. osiągnie przychody na poziomie zbliżonym do 2009 r.


Spółka Action zakłada, że w 2010 r. osiągnie przychody na poziomie zbliżonym do bieżącego roku, wynika z wypowiedzi prezesa Piotra Bielińskiego. Action liczy na to, że w najgorszym przypadku utrzyma obecny poziom marży, a żadna z jego spółek zależnych nie zanotuje straty.

W oczekiwaniu na nowe impulsy


Środowe zamkniecie oraz dzisiejszy poranek na Wall Street wyraźnie pokazały, że inwestorzy operujący na globalnych rynkach akcyjnych mają coraz większy dylemat, w którym kierunku pójść z kolejnymi transakcjami. Z jednej strony najświeższe dane makro ze świata są zaskakująco optymistyczne. Jednakże z drugiej, ostatnimi czasy skala odbicia od dna bessy jest bardzo duża, co może skłaniać inwestorów do realizacji zysków. Dodatkowo z Chin napływają niepokojące sygnały mogące rzutować na tamtejszy rynek (obecnie mówi się głównie o rządowych planach ograniczenia produkcji). Nie brakuje też głosów (w tym znamienitych ekonomistów) o tym, że ryzyko ponownego pogorszenia się stanu światowej ekonomii wcale nie jest takie małe.

Mamy 14 mld zł złych długów


Zaległości Polaków w płatnościach przekroczyły w listopadzie 14,3 mld zł. W ciągu 12 miesięcy skoczyły aż o 76 proc. Ale 95 proc. osób płaci terminowo - podaje "Rzeczpospolita".

PERN: Do Polski ropa płynie


Dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" do Polski odbywają się bez zakłóceń - zapewnia TVN CNBC Biznes prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych. Agencja Reutera podała, że Rosja wstrzymała dostawy surowca na Białoruś, przez którą ropa płynie też do Polski i dalej na Zachód.

Inwestorzy z niepewnością czekają na maj


Zmienny kwiecień, niepewny maj, taka mogłaby być najbardziej lakoniczna diagnoza sytuacji z nieodległej przeszłości i prognoza na najbliższą przyszłość.

"Z abonamentu zwolnieni najsolidniejsi płatnicy"


- Wyrok Trybunały Konstytucyjnego oznacza upadek systemu finansowania mediów publicznych - uważa przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. - Oznacza on, że z płacenia abonamentu rtv zwolniona zostanie grupa najsolidniejszych płatników - dodaje przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Bogusław Szwedo. Od środy wyrokiem TK z abonamentu zwolnieni są emeryci, renciści i bezrobotni.

Polski kłopot z czołgami na Malajach


Sypie się największy od dziesięcioleci polski kontrakt zbrojeniowy. Gliwickiemu Bumarowi Łabędy grozi kilkadziesiąt milionów dolarów kary za niewywiązanie się z umowy na dostawy czołgów dla Malezji - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Ożywienie idzie z Azji. Kroplówka wciąż potrzebna


Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominiqe Strauss-Kahn zabiera głos o kondycji gospodarki po raz pierwszy w tym roku. Według niego Azja i Chiny już zaczęły wyciągać świat z recesji, gorzej natomiast radzą sobie kraje rozwinięte. To one, zdaniem Strauss-Kahna, muszą m. in. uważać, żeby nie przykryła ich druga fala kryzysu.

Prezydent: miejsce Polski jest w G20


Miejsce mojego kraju jest w G20 - oświadczył prezydent Lech Kaczyński podczas tradycyjnego noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, które we wtorek odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Jak przekonywał, Polska powinna znaleźć się w grupie 20 największych gospodarek, ponieważ jej gospodarka jest 18. na świecie.