Zelmer - nowa fabryka


Zelmer - producent drobnego sprzętu AGD, wybuduje nową fabrykę na Podkarpaciu. Wartość inwestycji szacowana jest na 45 milionów złotych.

Eksperci załamali ręce nad projektem ustawy o lobbingu autorstwa Julii Pitery. Zamiast uregulować lobbing, ustawa drastycznie go ogranicza - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - Rząd przeanalizuje możliwość wypłacania zasiłku dla bezrobotnych byłym pracownikom stoczni w Gdyni i Szczecinie - zapowiedział minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Był to jeden z postulatów związkowców, którzy protestowali we wtorek przed Kancelarią Premiera. Chcą oni także reaktywacji przemysłu stoczniowego w Polce. - Nie ma na to szans - komentuje w TVN24 Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu w poniedziałek aż o 6,7 proc. do 2.667,75 pkt - podali maklerzy.W opinii Anny Zielińskiej-Głębockiej z RPP nie ma obecnie podstaw do zmiany neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej. Czerwcowa projekcja NBP pozwoli ocenić, czy będzie potrzeba ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych poprzez niewielką podwyżkę stóp procentowych pod koniec tego roku. Grupa Selena - prowadzący działalność na całym świecie holding spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej - uzyskała narastająco po trzech kwartałach 2009 roku skonsolidowane przychody w wysokości 479,3 mln zł, co oznacza wzrost o 22,1% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk netto wyniósł 21 mln zł i wzrósł o 21,1%. Premier Grecji Jeorjos Papandreu powiedział kanclerz Niemiec Angeli Merkel w niedzielę, że jego kraj nie potrzebuje obecnie pomocy finansowej - powiadomił rzecznik niemieckiego rządu.

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się optymistycznie i na rynku dominował kolor zielony. Jednakże z upływem czasu presja podażowa nasilała się, a główne indeksy zaczęły tracić na wartości. Podobnie zachowywały się największe rynki europejskie. Sytuacja nieznacznie poprawiła się, kiedy na plusach rozpoczęły się notowania na giełdach amerykańskich. Ostatecznie indeks największych spółek stracił 0,91 proc., a obroty na rynku nieznacznie przekroczyły jeden miliard złotych.

W tym roku nie dojdzie do sprzedaży Enei, trzeciej grupy energetycznej w Polsce - dowiedziała się gazeta "Parkiet". Ceramika Nowa Gala utrzyma w tym roku rentowność na produktach, ale marże - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - będą niższe niż rok wcześniej, ze względu na czasowe ograniczenia produkcji w kwietniu i w maju. Niewykluczone, że spółce uda się uzyskać dwucyfrowy zysk netto w 2009 roku.

Udany debiut Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na otwarciu cena sprzedaży wyniosła 349 zł. To wzrost o 11,7 proc. w stosunku do ceny odniesienia (312,50 zł). Po godz. 13 obroty na akcjach PZU wyniosły już ponad 3,6 mld zł. Wszystkie obroty na GPW ustanowiły zaś rekord - 4,4 mld zł to najwyższe obroty w historii warszawskiej giełdy. General Motors completed a restructuring plan for European unit Opel that could be signed by unions around the middle of February, finally allowing the company to cut around 8,300 jobs. Jeśli chcemy, by to pracodawca nas rozliczył z podatku za rok 2009, to w piątek mija czas na złożenie u niego deklaracji PIT-12. Pracodawca musi wtedy przygotować i przesłać w naszym imieniu PIT-40. Ale rozliczenie w takiej formie jest korzystne jedynie, gdy nie korzystamy z ulg podatkowych.Senacki kandydat do RPP Andrzej Rzońca powiedział, że Polska powinna jak najszybciej wejść do ERM2 i unii walutowej, jednak po zmianie konstytucji. Nieco zmęczeni ostatnimi wzrostami indeksów, inwestorzy w Warszawie kontynuowali w czwartek realizację zysków. Złoty umacniał się dynamiczne we wtorek oraz w środę. Kurs euro-złotego wyniósł w czwartek na otwarciu 4,1300. Zdaniem analityków, powrót krajowych inwestorów może dać sygnał do odreagowania i osłabienia się złotego w okolice 4,15-20 za euro. W czwartek nie powinno dojść do większych zmian rentowności krajowych obligacji.

Tanie bilety lotnicze odchodzą w przeszłość


Jeśli ktoś planuje podróż zagraniczną samolotem, powinien kupić bilety jak najszybciej - radzi "Rzeczpospolita".

PMPG chce pozyskać ponad 20 mln zł z emisji akcji


Platforma Mediowa Point Group planuje emisję akcji o wartości ponad 20 mln zł na zwiększenie swojej obecności w internecie w 2010 roku - poinformowała spółka w materiałach przed poniedziałkową konferencją prasową.

Dolar najdroższy od prawie dwóch lat


Ponad 3,84 zł trzeba było płacić ostatnio za dolara. To najwyższy poziom od maja 2017 r., czyli od niemal dwóch lat. Silne wzrosty wartości dolara w relacji do złotego wynikają zarówno ze słabości polskiej waluty, jak i siły amerykańskiej - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Forum Obamy w sprawie miejsc pracy to próba poprawy sytuacji na rynku pracy tanim kosztem


W grudniu prezydent USA Barack Obama zorganizuje forum w sprawie miejsc pracy. Wygląda jednak na to, że jest to raczej sposób na realizację politycznych celów i pokazanie, iż Biały Dom przejmuje się olbrzymim bezrobociem w Stanach Zjednoczonych, niż znalezienie nowych metod przyspieszenia wzrostu gospodarczego tanim kosztem.

RWE może złożyć ponowną ofertę na Eneę


Niemiecki koncern energetyczny RWE, który w zeszłym miesiącu nie złożył oferty na kupno akcji Enei z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, może rozważyć ponowny udział w prywatyzacji poznańskiej spółki - poinformował dyrektor finansowy RWE Rolf Pohlig.

Dane z Niemiec i Francji wspierają złotego


Czwartkowe przedpołudnie upływa pod znakiem umocnienia złotego o 2-3 gr w stosunku do głównych walut. O godzinie 10:55 kursu USD/PLN testował poziom 2,8890 zł, EUR/PLN 4,1193 zł, a CHF/PLN 2,687001 zł.

Zarząd Torfarm proponuje dywidendę


Zarząd Torfarmu proponuje wypłatę 2,0 zł na akcję dywidendy z zysku za 2009 rok - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

Ruszyły prace nad ostatecznym przebiegiem trasy Rail Baltica


Ostateczny przebieg międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica ustali Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, która rozpoczęła prace nad decyzją środowiskową dla tej inwestycji - poinformowała w środę rzeczniczka Dyrekcji Małgorzata Wnuk.

Złoty umacnia się w poniedziałek rano, będzie podążał za euro/dolarem


W poniedziałek przed południem złoty umacniał się, kontynuując trend rozpoczęty w piątek po południu. Zdaniem analityków, polska waluta może się w tym tygodniu umacniać, ale generalnie będzie zależna od sytuacji na rynku światowym.

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź


Na terenach dotkniętych powodzią trwa wypłacanie poszkodowanym zasiłków celowych do 6 tys. zł. Dociera tam także żywność, środki czystości i pasza dla zwierząt, które są na bieżąco dystrybuowane.

UKE dostał od TP "Kartę Równoważności"


Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymał od Telekomunikacji Polskiej nową wersję "Karty Równoważności", która ma uwzględniać uwagi operatorów alternatywnych - podał UKE w komunikacie.

Wpływy reklamowe TVN spadły o 0,4 proc. w okresie I-IV


Od stycznia do kwietnia 2010 roku największe cennikowe wpływy z reklam wśród stacji telewizyjnych miał TVN i wyniosły one 859,2 mln zł (dane nie uwzględniają rabatów), czyli o 0,4 proc. mniej niż rok wcześniej - podały Wirtualnemedia.pl na podstawie danych TNS OBOP.

Eksperci: prywatyzacja stoczni - spóźniona, inwestor - niesprawdzony


Zawirowania wokół sprzedaży stoczni to zdaniem ekspertów dowód na to, że ich prywatyzacja jest spóźniona, a urzędnicy nie sprawdzili wypłacalności katarskiego inwestora. Uważają, że trzeba dążyć do porozumienia z katarską agencją inwestycyjną, ale jednocześnie szukać innych potencjalnych nabywców stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Hossa na rynkach zagości do 2012 roku?


Fed może zacząć podwyższać stopy procentowe dopiero w 2012 roku - Bullard z Fed.

SN: zasiłek chorobowy nie może wpływać na wysokość emerytury


ZUS, który ustala wysokość emerytury, nie może brać pod uwagę ani zasiłku chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli zostały one wypłacone po zakończeniu pracy zawodowej. Świadczenia te nie wpłyną zatem na wysokość emerytury - orzekł w środę Sąd Najwyższy.

Kryzys uderzył w gastronomię


Po trzech kwartałach wszystkie notowane na głównym parkiecie warszawskiej giełdy spółki gastronomiczne odnotowały pogorszenie wyniku netto, a większość także przychodów. Tak źle w tej branży dawno nie było - informuje "Puls Biznesu".

Zatrudnienie trzyma się nieźle


W lipcu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się jedynie o 6,8 tys. osób. To znacznie mniej niż w poprzednich miesiącach, gdy spadło o kilkanaście tysięcy.

DM BZ WBK wycenia akcje PZU


Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 20 kwietnia wycenili akcje PZU metodą porównawczą i metodą zdyskontowanych dywidend w przedziale od 261 zł do 370 zł za akcję.

B. pracownik Lotos Paliwa oskarżony o korupcję


Do pięciu lat więzienia grozi 38-letniemu Jakubowi D., b. specjaliście ds. inwestycyjnych w spółce Lotos Paliwa, oskarżonemu o przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości prawie 25 tys. zł.

Heinz skorzysta na niższych cenach przetworów pomidorowych


W ciągu najbliższych kilku tygodni H.J. Heinz Co., największy na świecie producent ketchupu, może podczas rozmów dotyczących kontraktów na dostawy wynegocjować co najmniej dziesięcioprocentową obniżkę ceny przetworzonych pomidorów, zmniejszając w ten sposób koszt jednego z trzech najdroższych artykułów.