Dowódca NATO: sukces w Afganistanie możliwy


Dowódca sił USA i NATO w Afganistanie, amerykański generał Stanley McChrystal ocenia, że sytuacja w tym kraju jest "poważna", ale że sukces jest możliwy.

Ali Hasan al-Madżid, zwany Chemicznym Alim, został w niedzielę skazany na śmierć przez powieszenie za wydanie w 1988 r. rozkazu zrzucenia bomb chemicznych na kurdyjskie miasto Halabdża, co spowodowało śmierć 5 tys. osób - poinformowała iracka telewizja publiczna Al-Irakija. Amerykańskie dzienniki relacjonują wypowiedzi byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya, który jako "straszliwy precedens" skrytykował decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie domniemanych przypadków torturowania więźniów przez CIA. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun mianował w środę na 11. Posłańca Pokoju tej organizacji amerykańskiego wokalistę Stevie'go Wondera. Obszarem działania niewidomego od urodzenia artysty ma być pomoc ludziom niepełnosprawnym.Kilkadziesiąt osobistości z katalońskiego świata kultury, nauki i gospodarki oraz 34 organizacje społeczne poparły apel opowiadający się za przeprowadzeniem referendum w sprawie niezależności Katalonii, regionu w północno-wschodniej Hiszpanii. Polscy europosłowie prawdopodobnie nie będą mogli przylecieć do kraju na pogrzeb prezydenckiej pary. Z powodu erupcji islandzkiego wulkanu zamknięto brukselskie lotnisko Zaventem. Swoją oficjalną wizytę w Watykanie musiał odwołać szef PE Jerzy Buzek. W sumie odwołano 1/4 lotów nad Europą. Unia Europejska może "potwierdzić swą historyczną rolę tylko umacniając swoją jedność" i przemawiając "jednym głosem" w sprawach polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa - oświadczyli prezydenci Włoch Giorgio Napolitano i Niemiec Horst Koehler we wspólnej deklaracji, opublikowanej dzisiaj przez dziennik "La Stampa".

Co najmniej siedmiu rebeliantów zginęło, a pięciu żołnierzy wojsk międzynarodowych zostało rannych w środę rano w ataku rebeliantów na bazę lotniczą Bagram koło Kabulu - poinformowało dowództwo sił NATO w Afganistanie.

W Chinach zaostrzone zostaną wymagania wobec dziennikarzy. Nowy system uzyskiwania zezwolenia na wykonywanie zawodu będzie obejmował m.in. szkolenia z marksizmu i komunistycznej teorii mediów - poinformowała przedstawicielka władz. Rudy Fernandez, z którym Hiszpania zdobyła złoty medal mistrzostw świata w 2006 roku w Japonii (9.1 punktu), srebrny medal na igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie (13.1 punktu), złoty medal podczas mistrzostw Europy 2009 w Polsce (13.2 punktu), po raz kolejny chce walczyć z reprezentacją swojego kraju o najwyższe laury w Turcji.

Co najmniej siedmiu afgańskich cywilów zginęło, a prawie 100 osób zostało rannych w samobójczym zamachu, do którego doszło rano w Kabulu przed kwaterą sił NATO - wynika z najnowszego bilansu afgańskiego Ministerstwa Obrony. W Sofii wznowiono proces o wyłudzenie 7,5 mln euro z unijnego programu SAPARD, przerwany pół roku temu z przyczyn proceduralnych. Głośna sprawa, w której współoskarżonymi są m.in. dwaj sponsorzy kampanii prezydenta Georgi Pyrwanowa w 2006 roku, zbiegła się ze wzrostem napięcia w stosunkach między prezydentem a premierem Bojko Borysowem i wezwaniami do usunięcia głowy państwa. Przez ostatnie lata Polski Związek Tenisowy często miał kłopoty ze ściągnięciem czołowych zawodników do reprezentacji grającej w Pucharze Davisa. Ta sytuacja jednak uległa radykalnej zmianie - uważa kapitan polskiej drużyny Radosław Szymanik.Około 110 krajów, w tym wszyscy ważni emitenci gazów cieplarnianych na czele z Chinami i USA poparli niewiążące porozumienie z Kopenhagi w sprawie walki ze zmianami klimatu. Wynika to z pierwszej oficjalnej listy opublikowanej przez ONZ. Kornelia Marek przeprosiła kibiców za całą aferę dopingową z jej udziałem. Ponadto oświadczyła, że ma jednak zamiar startować w następnych zimowych igrzyskach olimpijskich w 2014 roku w Soczi. Kierowca BMW Sauber Nick Heidfeld przyznał, że uliczny tor w Walencji, na którym rozegrana zostanie 11. eliminacja mistrzostw świata Formuły 1 nie jest typowym torem miejskim, jak inne goszczące uczestników cyklu.

Finlandia: Strzelanina w centrum handlowym


Cztery osoby zginęły dziś podczas strzelaniny w centrum handlowym w fińskim mieście Espoo - podała telewizja fińska.

"Rosjanie nadmiernie się interesują Polakami..."


W grupie, która zajmie się konfliktem wokół Związku Polaków na Białorusi, będzie polski wiceminister spraw zagranicznych oraz eksperci z MSZ.

FBI ujęło pomocników terrorysty


Dwaj mężczyźni powiązani z Afgańczykiem oskarżonym o terroryzm zostali aresztowani w Nowym Jorku przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

"Kommiersant": Polacy nie obarczają winą Rosji


Dziennik "Kommiersant" ocenił, że po tragedii pod Smoleńskiem powstała sytuacja, w której możliwy jest prawdziwy przełom w stosunkach między Rosją i Polską.

Psycholog ma pomóc Sosnowskiemu pokonać Kliczkę


Przygotowania Alberta Sosnowskiego do walki z Witalijem Kliczko o pas WBC w wadze ciężkiej wkraczają w decydującą fazę. Pięściarz z Warszawy coraz większy nacisk kładzie teraz na sferę psychiczną. Słucha muzyki relaksacyjnej.

"Tenisiści znów chcą grać w reprezentacji"


Przez ostatnie lata Polski Związek Tenisowy często miał kłopoty ze ściągnięciem czołowych zawodników do reprezentacji grającej w Pucharze Davisa. Ta sytuacja jednak uległa radykalnej zmianie - uważa kapitan polskiej drużyny Radosław Szymanik.

Włochy: wielka operacja przeciwko mafii


Wielką operację przeciwko kilku klanom mafii z Apulii, na południu Włoch, przeprowadziło we wtorek nad ranem około tysiąca funkcjonariuszy policji i Gwardii Finansowej - podały włoskie media.

Katastrofa kolejowa w Turcji, są zabici i ranni


Co najmniej cztery osoby zginęły, a siedemnaście zostało rannych w wyniku katastrofy pociągu osobowego, do której doszło w czwartek w północno-zachodniej Turcji.

Gigantyczny wyciek ropy w Ameryce Łacińskiej


Nawet 400 baryłek ropy, czyli 63 tys. litrów, mogło wyciec do dopływu Amazonki w północno-wschodnim Peru - poinformowało argentyńskie przedsiębiorstwo Pluspetrol.

Szlagier na inaugurację ekstraligi żużlowej


W poniedziałek ruszają rozgrywki Speedway CenterNet Mobile Ekstraligi, drużynowych mistrzostw Polski w jeździe na żużlu. Szlagierem pierwszej kolejki jest spotkanie Caelum Stali Gorzów z Unią Leszno.

Płeć piękna wzięła kraj banków i czekolady


Kobiety niepodzielnie rządzą krajem banków i czekolady. Po wybraniu w środę Doris Leuthard na przewodniczącą Rady Federalnej (czyli prezydenta federalnego) na rok 2010 Szwajcaria będzie miała w przyszłym roku po raz pierwszy w swych dziejach kobiety na trzech najwyższych stanowiskach w państwie.

Gorzów Wlkp. gospodarzem DPŚ na żużlu


Gorzów Wielkopolski w 2011 r. będzie gospodarzem baraży i finału Drużynowego Pucharu Świata na żużlu, a w przyszłym roku gościć będzie uczestników eliminacji tej imprezy.

"Nie oddamy Rosji Naftohazu"


Władze Ukrainy chcą ocieplenia relacji z Rosją, ale nie oddadzą kontroli nad strategicznymi aktywami gospodarczymi, takimi jak koncern Naftohaz - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Kostiantyn Hryszczenko w wywiadzie dla "Financial Timesa".

Protesty ws. filmu "Katyń"; "to kompromitacja"


Dwukrotnie włoska telewizja publiczna RAI wyemituje w sobotę "Katyń" Andrzeja Wajdy. Film nada najpierw stacja informacyjna RAI News 24, a następnie trzeci ogólnokrajowy kanał. Pora drugiej emisji, początek tuż przed północą, wywołała protesty.

Pracownik NASA szpiegiem


Amerykański naukowiec, który pracował dla NASA, Pentagonu, a także Białego Domu został zatrzymany w USA za "próbę szpiegostwa", gdy rozważał podjęcie pracy na rzecz wywiadu Izraela.

Ostatni taki lot


- Nie było ani jednej pomyłki. Wszystko się zgadza. Nasi eksperci są pełni podziwu dla pracy tutejszego zakładu medycyny sądowej. Pracowali po kilkanaście godzin na dobę - oświadczyła Ewa Kopacz, która od środy ponownie jest w Moskwie. Jak dodała, w piątek polski samolot z ciałami na pokładzie ok. 19 wyląduje na warszawskim Okęciu.

Czy tak będą wyglądać nasze miasta w przyszłości?


Organizując Wystawę Światową w Szanghaju Chińczycy mieli jeden cel: sprawić, by świat oniemiał z wrażenia. EXPO jest zatem największe, najdroższe i najbardziej spektakularne w historii. Pieniędzy nie żałowały też kraje-uczestnicy. Na zwiedzających czekają kosmiczne pawilony kosztujące nierzadko po kilkaset milionów dolarów. A wszystko oczywiście pod hasłem ekologii.

W. Brytania: piekarnia oskarżona o faworyzowanie Polaków


Piekarnia w miejscowości Acton, w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii, została oskarżona o dyskryminację Brytyjczyków, ponieważ agencja pośrednictwa pracy werbująca dla niej pracowników zamieściła ogłoszenie, w którym od kandydatów wymagała znajomości języka polskiego - donosi Daily Telegraph".

Ziółkowski: Jeszcze liczę się w tym biznesie


- Widać, że jeszcze liczę się w tym biznesie - skomentował z uśmiechem na twarzy Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) zdobycie srebrnego medalu 12. lekkoatletycznych mistrzostw świata w rzucie młotem (79,30).

Eksplozja bomby w Grecji


Zamach bombowy w greckiej stolicy. Do eksplozji bomby pułapki doszło przed siedzibą skrajnie prawicowego ugrupowania Chryssi Avghi. Nikt nie został ranny.