Dom Development może do końca 2010 roku rozpocząć budowę kolejnych 2 tys. lokali


Dom Development może do końca roku rozpocząć budowę kolejnych 2.000 mieszkań, na początku roku spółka rozpoczęła budowę 593 lokali. Deweloper planuje w 2010 roku przekazać klientom około 800 mieszkań. W 2009 roku przekazania wyniosły 1.546 lokali - poinformowali na poniedziałkowej konferencji przedstawiciele Dom Development.

W ocenie Fitch Ratings planowana przez Allied Irish Banks posiadający rating A- z perspektywą stabilną, sprzedaż udziałów w Banku Zachodnim WBK posiadającym rating podmiotu BBB+ z perspektywą negatywną i rating krótkoterminowy "F2", nie będzie miała natychmiastowego wpływu na ratingi BZ WBK - podał Fitch w komunikacie. Grzegorz Pawlak złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Plast-Boksu z dniem 31 marca 2010 roku. Życie po zakończeniu czynnej służby w wojsku może być trudne dla wielu weteranów, którzy próbują dostosować się teraz do normalnych sytuacji życiowych, nie związanych z walką, jaka toczyła się na froncie.



Na Słowacji kierowcy ciężarówek protestują przeciw nowym zasadom pobierania elektronicznego myta. Zamierzają zablokować TIR-ami najważniejsze stacje benzynowe na terenie całego kraju. Analitycy Citigroup obniżyli rekomendację dla PBG do "sprzedaj" z "trzymaj" - poinformował w czwartek Bloomberg. Zysk netto grupy PKN Orlen przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w czwartym kwartale 2009 roku 302 mln zł wobec 4,89 mld zł straty rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się zysku netto średnio na poziomie 315 mln zł, a przedział oczekiwań wahał się od 97,2 mln zł do 660 mln zł.

Zdaniem Kennetha Orcharda, analityka Moody's odpowiedzialnego za Polskę, rating A2 dla Polski w 2010 roku jest bezpieczny, a przekroczenie granicy 60 proc. relacji długu publicznego do PKB nie oznacza automatycznie obniżenia ratingu. Zdaniem Orcharda, w 2010 roku polska gospodarka urośnie o 2-3 proc., a Polska nie wejdzie do EMU przed 2015 rokiem.

Nowelizacją Kodeksu pracy i innych ustaw z dn. 6.12.2008 r. ustawodawca dokonał zmian w zakresie uprawnień rodzicielskich pracowników oraz zasiłków pobieranych z tytułu urodzenia lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Część wprowadzonych wówczas przepisów zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Jednak niektóre nowe rozwiązania będą wprowadzane stopniowo przez kilka kolejnych lat. Analitycy Millennium DM w raporcie z 15 marca podtrzymali rekomendację "akumuluj" dla PKO BP. Cenę docelowa akcji banku ustalili na 40,6 zł.

W czwartek w centrum uwagi inwestorów będą znajdowały się informacje płynące z nieformalnego posiedzenia szefów rządów i państw Unii Europejskiej w Brukseli. Ewentualna decyzja w sprawie wsparcia Grecji, w związku z jej trudną sytuacją fiskalną, może wpłynąć na poprawę nastrojów rynkowych oraz umocnienie złotego w kierunku 4,00 za euro. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w grudniu do 133,3 pkt - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Do wzrostu WWK przyczyniła się głównie poprawa wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw. Środowy poranek przynosi umocnienie złotego o 1,9 gr do dolara i o 1,5 gr do euro. O godzinie 9:41 za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 2,7325 zł, a za europejską 4,1040 zł. Umocnienie złotego jest pochodną większego apetytu na ryzyko, wywołanego wzrostami na azjatyckich, a obecnie na europejskich giełdach.



Tak niewiele lasów pozostało w maleńkim państewku, jakim jest Armenia, że Światowy Bank ostrzegł go, że pewnego dnia może zamienić się w pustynię. Od ponad piętnastu lat organizacja z Massachusetts, zwana Armenian Tree Project, próbuje na nowo posadzić armeńskie lasy, które ścięto w tym kraju podczas kryzysu energetycznego na początku lat 1990-tych. Ostatnio organizacja ta, podobnie jak wiele innych stowarzyszeń, zaczęła rozważać zbieranie funduszy poprzez sprzedaż limitów emisji dwutlenku... W czwartek nie wyjedzie na tory 46 pociągów międzywojewódzkich Przewozów Regionalnych - poinformował PAP rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski. Nie będą one kursować do odwołania. Dwóch lokalnych dostawców usług internetowych ze Śląska ukarał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za stosowanie w umowach z klientami niedozwolonych - niekorzystnych dla nich - klauzul.

Jak spuchnie nam deficyt?


Deficyt sektora finansów publicznych - sektora instytucji rządowych i samorządowych - w 2009 roku wyniesie 6,3 proc. PKB w porównaniu z 3,6 proc. PKB w 2008 roku. Taką prognozę Ministerstwa Finansów w czwartek GUS przesłał do Eurostatu.

Prześwietlą cię w bankowym okienku


W czwartek wejdzie w życie rozporządzenie, które nakłada na banki i domy maklerskie obowiązek szczegółowego informowania klientów o wiążącym się z inwestycjami ryzykiem. Instytucje finansowe będą miały pół roku na dostosowanie się do nowych przepisów.

Kto dostanie Oscara za bankructwo?


Z 700 firm, które zbankrutowały w zeszłym roku, ponad 600 mogło upaść w fikcyjny sposób - uważają ekonomiści i biją na alarm. W tym roku - jak mówią prognozy - zbankrutuje 1,5 tys. firm. Większość z tych upadłości będzie wyreżyserowana - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministrze, nie dawaj absolutorium Farfałowi


Piotr Farfałi, Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek - to osoby, które w zeszłym roku były członkami zarządu Telewizji Polskie, a którym obecna rada nadzorcza nie che dać absolutorium. Rada skierowała do ministra skarbu wniosek o jego udzielenie ośmiu innym osobom. TVP straciła ponad 200 mln zł.

Złoty odporny na informacje o deficycie


Perspektywy dla polskiej waluty przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji nie wyglądały optymistycznie. Piątkowe informacje o deficycie budżetowym na 2010 rok, który wzrośnie z 27,2 mld do 52,2 mld zł, stwarzały zagrożenie silnej deprecjacji złotego. Jednakże w wyniku nadal utrzymujących się dobrych nastrojów wśród inwestorów oraz zwyżkującego kursu eurodolara, złoty nie zareagował zgodnie z oczekiwaniami.

Europa pomaga Airbusowi


Przedstawiciele europejskich rządów porozumieli się w sprawie pomocy dla Airbusa - podaje Reuters powołując się na nieoficjalne źródła. Odbiorcy wojskowego transportowca A400M mają wesprzeć jego produkcję kwotą 3,5 mld euro.

Kupujący powracają do głosu


Piątkowa sesja zakończyła się zwyżką prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 zyskał 0,96% i ponownie znalazł się powyżej linii 2300 pkt. (2308,92 pkt.) Dobrze poradziły sobie także pakiety w Stanach Zjednoczonych. S&P500 zyskał 1,5%, DJIA 1,25%, a technologiczny NASDAQ 0,94%.

E-odchudzanie


Z badań rynku usług internetowych wynika, że lawinowo rośnie liczba osób odchudzających się online, pisze "Puls Biznesu".

Czesi wchodzą w "Silesię"


Czeski holding ma wspólnie górnikami z kopalni Silesia wykupić ten zakład. Górnicy już wcześniej stworzyli Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia", a w piątek przyjęli do grona udziałowców czeską firmę Energeticky a Prumyslovy Holding.

PIT coraz dalej od rąk szefa


Pracodawcy wygrywają z rządem. Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się przeciwko nałożeniu na przedsiębiorców obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowych pracowników. Wcześniej przeciw przeforsowanej przez PO w Sejmie ustawie opowiedział się Senat. Los ustawy rozstrzygnie się w tym tygodniu w Sejmie.

DI BRE nadal rekomenduje ‘redukuj’ dla KGHM, wycena 73,00 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podtrzymali rekomendację "redukuj" dla KGHM Polska Miedź i wyznaczyli cenę docelową dla jednej akcji na 73,00 zł, wynika z raportu datowanego na 14 sierpnia i odtajnionego w piątek.

Na giełdzie prawie bez zmian


Środowa sesja na Wall Street pozostawała pod wpływem niejednoznacznych danych o stanie amerykańskiej gospodarki. Główne indeksy były więc mocno rozchwiane, lecz ostatecznie zakończyły notowania bez większych zmian.

Koniec z reklamami na cały blok


Koniec z reklamami zasłaniającymi okna mieszkańców budynków. Męczące płachty zasłaniające światło będą musiały zniknąc. Nowe prawo wprowadza zasadę "nieograniczania oświetlenia dziennego mieszkań".

Inwestorzy chwilowo bez pomysłu


Mimo że od kilku dni sytuacja na giełdach jest dość zmienna, na razie posiadacze akcji nie mają powodów do większego niepokoju.

Rosną kontrakty w USA, w piątek dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym


Rosną kontrakty na amerykańskie indeksy, a więc jest szansa na powiększenie przez Standard & Poor's 500 zwyżek z tego tygodnia - podają maklerzy.

Franczyza w 5 krokach


Postanowione. Zakładamy działalność gospodarczą. Czym się zajmiemy? Jeszcze nie do końca wiadomo. Pewne jest tylko to, że będziemy działać pod marką innej sieci. Franczyza to nasz pomysł na biznes. Tylko jest jedno małe "ale" - jak się za to wszystko zabrać?

Polska się zadłuża


Złotówka coraz mocniejsza, kryzys zbliża się do końca, a dług Skarbu Państwa nadal rośnie. Na koniec sierpnia zadłużenie sięgnęło 620,1 mld złotych, co oznacza 1,8 procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego miesiąca - poinformowało ministerstwo finansów.

Realizacja zysków na średniakach


Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a najbardziej ucierpiały akcje spółek o małej i średniej kapitalizacji. Do tej pory akcje z tego segmentu zachowywały się relatywnie silniej, ale dziś mWIG40 stracił prawie 3,7 proc, natomiast sWIG80 2,6 proc.

SITE zadebiutuje na NewConnect 18 czerwca


SITE, spółka portfelowa IQ Partners zajmująca się budową, rozwojem i zarządzaniem specjalistycznymi portalami internetowymi oraz tworzeniem dedykowanych systemów, aplikacji i serwisów internetowych zadebiutuje na NewConnect 18 czerwca - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

KE w obronie aut z kierownicą po prawej stronie w Polsce


Komisja Europejska (KE) upomniała Polskę za odmowę rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie produkowanych z myślą o ruchu lewostronnym, twierdząc, że jest to łamanie unijnego prawodawstwa i żądając zmiany przepisów.